Aya İrini Anıt Müzesi Giriş Ücreti, Ziyaret Saatleri - Tarihi Havadis

Aya İrini Anıt Müzesi Giriş Ücreti, Ziyaret Saatleri

    Gidelim GörelimİstanbulAya İrini Anıt Müzesi Giriş Ücreti, Ziyaret Saatleri

Hagia Eirene Entrance Fee
Aya İrini Anıt Müzesi


Aya İrini Anıt Müzesi


Topkapı Sarayı' nın 1.avlusunda yer alan ve Aya İrini Kilisesi olarak da adlandırılan yapı Doğu Roma döneminde Ayasofya'dan sonra İstanbul'un en büyük ikinci kilisesiydi.

330 yıllarında eski bir tapınak üzerine ahşap olarak inşa edilen Aya İrini Kutsal Barış anlamına gelmektedir. Çok yakın bir konumda bulunan kader arkadaşı Ayasofya ile birlikte tarihte iki büyük olayla, 532 yılındaki Nika ayaklanmasında yanmasıyla ve 740 yılındaki İstanbul depremiyle ağır tahribat görmüş, bu iki olay sonrasında yeniden yapılmıştır.

Tipik bir Bizans yapısı olan Aya İrini Kilisesi, Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethiyle Osmanlılara geçmiş, camiye çevrilen kiliseler arasında yer almadığından yapısında önemli bir değişiklik olmamıştır.

Osmanlı tarihi boyunca ganimet ve silah deposu gibi çeşitli amaçlar için kullanılan Aya İrini, savaş ganimeti olarak ele geçirilen askeri teçhizatın 1846'da sergilenmeye başlanmasıyla Osmanlının ilk müzesi olmuştur.

Sergilenen eserlerin 1875 yılında Çinili Köşke taşınmasına kadar müze görevini sürdüren Aya İrini1908 tarihinde ilk Askeri Müze olarak ziyarete açılmış ve bu işlevini 1930 yılına kadar sürdürmüştür. 1949'dan itibaren yeniden müze olarak ziyarete açılmıştır.

1973'ten beri birçok sanatsal etkinliğe ev sahipliği yapan Aya İrini, akustiği nedeniyle özellikle klasik müzik konserleri için tercih edilmiştir.


Hagia Eirene Entrance Fee
Aya İrini Anıt Müzesi


Aya İrini Anıt Müzesi Giriş Ücreti


Aya İrini giriş ücreti Ocak 2019 dönemi için 30 TL'dir. Sadece biletli refakatçisi eşliğindeki 6 yaş ve altındaki çocuklar için giriş ücretsizdir. Bunun dışındaki tüm ziyaretçiler ücrete tabidir. Dolayısıyla Aya İrini öğrenci giriş ücreti de 30 TL'dir.

Aya İrini ziyaretlerinde Müze Kart geçerli değildir.


Aya İrini Anıt Müzesi Ziyaret Saatleri


Aya İrini Anıt Müzesi, Salı günleri kapalıdır. Bunun dışında her gün ziyarete açıktır. Müze, ziyarete açık günlerde 09:00-17.00 arası ziyaret edilebilmektedir. Bilet gişesi 16:00'da kapanmaktadır. 


Hagia Eirene Visiting Hours
Aya İrini Anıt Müzesi


Aya İrini Anıt Müzesi Adres

Topkapı Sarayı Avlusu, Sultanahmet 34122 Fatih - İSTANBUL

Tel(212) 512 0480
ePostaayairinimuzesi@kulturturizm.gov.trİstanbul Hava Durumu:


ISTANBUL ISTANBULİlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Topkapi Sarayi Nerede Nasil Gidilir
Topkapı Sarayı
Dünyanın 300 Yıl Yönetildiği Yer
Ayasofya Müzesi - İstanbul
Ayasofya
1500 Yıllık Mâbed


Kız Kulesi
Mahzun Prenses
Galata Tower
Galata Kulesi
İhtiyar Delikanlı