"Osmanlı Devleti'nin İlk İstatistik Yıllığı: 1897" kitabının PDF'si (ya da TÜİK'in yaptığı saçmalık) - Tarihi Havadis

"Osmanlı Devleti'nin İlk İstatistik Yıllığı: 1897" kitabının PDF'si (ya da TÜİK'in yaptığı saçmalık)

Değerli dostlar,

Osmanlı'daki okuma yazma oranı başta olmak üzere Osmanlı hakkındaki istatistiki bilgilerimiz sınırlı. Modern İstatistik biliminin gelişiminin Osmanlının son yıllarına denk gelmesi, bunda önemli bir etken. Günümüzde Osmanlı'nın son dönemine ait olan istatistiki bilgilerin çoğu, direkt Osmanlı Devleti'nin belgelerinden ziyade Cumhuriyet kadrolarının verdiği bilgilerden geliyor. Bu durumda, ilk elden yapılmış olan kayıtlar önem kazanıyor.

Size PDF halinde sunacağım kitap, Osmanlı döneminde yapılmış olan ilk istatistik çalışması olan "Devlet-i Aliye-i Osmaniye'nin 1313 Senesine Mahsus İstatistik-i Umumisi" adlı çalışmanın Prof. Dr. Tevfik Güran tarafından Latin harflerine transkribe edilmiş ve düzenlenmiş hali. Çalışma, TÜİK'in "Tarihi İstatistikler Dizisi"nin beşinci cildini oluşturuyor. Bu çalışma, Osmanlı döneminde okuryazar oranının yüzde 1-2 olmadığını göstermesi açısından önemli.

Size öncelikle bu kitabı elde ederken yaşadığım garabeti anlatayım: Bu kitabı internette tararken, TÜİK'in bu kitabı sattığını öğrendim. Kendim Ankara'da yaşamadığım için sipariş etmem gerekiyordu. Siparişi siteden verebilmem gerekirken, maalesef telefonla kurumu arayıp Harun Bey'le iletişime geçerek almam gerekti. Bana kitabı CD halinde mi yoksa basılı kitap halinde mi istediğim soruldu, ben de CD halinde istediğimi beyan ettim. Sipariş elime ulaştığında ne göreyim?

Zarfın üzerinde Türkiye Jeofizik Mühendisleri Odası'ndan geldiği yazıyordu. Sonra, ben interaktif bir CD beklerken, CD'nin içinde kitabın kötü bir şekilde taranmış olan bir PDF versiyonundan başka bir şey olmadığını gördüm.

Ben de, tek bir PDF'nin CD'nin içine koyup kargoyla gönderilmesine içerleyerek bu PDF dosyasını, üzerinde gerekli düzenlemeler yaparak internet ortamında paylaşmaya karar verdim. İndirenlerden rica ediyorum, lütfen mümkün olduğu kadar yaysınlar bu kitabı.

Buyrun link. Herkes indirsin: https://drive.google.com/file/d/0B_FSPjps30K-bHVfS2FoaUp5WEU/view?usp=sharing