İstanbul yokuşları - 1 - Tarihi Havadis

İstanbul yokuşları - 1

Volkan'ın Moleskine üzerine çizimi - İzinsiz kullanımı suç teşkil etmektedir.
Yokuş sonrası dinlenmece
by Volkan Akmeşe
4-5 ay önce Anadolu yakasına taşındım. Bisiklete Avrupa yakasında binmeye başladım ama bisikleti kullanmanın Anadolu yakasında daha rahat olduğunu düşünüyorum. Ayrıca bu sporda kendini geliştirmenin yokuşlar olduğunu söyleyebilirim. Avrupa yakası dediysem de şehrin bu karanlık tarafını bisikletiyle çok dolaşmış bir kişi edasıyla değil, sadece gördüğüm yerleri not etmek, elimizin altında bulunması amacıyla paylaşıyorum bu bilgileri. Zaten aylar önce yazılmış bu yazıda, yol bisikletçilerinin çok da öyle tercih edeceği yerler yok. Ben daha çok, tur bisikletiyle başlayıp yol bisikletine geçmeye niyetli arkadaşlar için ufak tefek yorucu birkaç yokuş tavsiye edeceğim.

1. Eyüp'ten Gaziosmanpaşa meydanına çıkaran İSLAMBEY CADDESİ. (8.8/10)
2. Balat'tan Edirnekapı'ya Ayvansaray üzerinden çıkılan yokuş (6/10)
3. Eyüp'ten Demirkapı'ya (Şehitlik) çıkan diğerlerine nazaran kolay bir yokuş (6.7/10)
4. Üsküdar'dan Fıstıkağacı'na çıkacağınız zorlu yokuş (6.5 / 10) 
5. Paşaköy'den Şile'ye giderken çıkılan yokuş. (8.5/10)*


İlk dediğim yokuş her babayiğidin harcı değildir. Caddenin sonunda eğim o kadar çok artıyor ki yüksek kadansla çıkarken bile çok zorlanıyorsunuz ve abanırken ön tekeriniz bazen "Yine de şahlanıyor aman" diyor. Aynı Kartepe'nin son tırmanışı gibi ama kısa...
İslambey Caddesi - Üçşehitler'den Gaziosmanpaşa meydanına çıkan yokuş

Neden yokuşlar? Çünkü bisikletçi, sporunu bisikletle yapan kendini bu yolda geliştirmek istiyorsa yokuşlardan korkmamalı. 5 KM'lik bir tırmanış, 20-25 KM'lik düz yola denktir bence.

Strava'yı da hafife almamak gerekiyor. Yaptığı "challenge"lar ile segment yarışları ile kendinizi diğer sporcularla kıyaslayabilir. KOM yarışlarında kıyasıya rekabet edebilirsiniz. (KOM: King of mountains. Segment birinciliğine deniyor. Segment ise GPS üzerinden kaydedilen rotalar üzerinde işaretlenen yerler. Buradaki başarılarınız kaydediliyor ve site üzerinden bakabiliyorsunuz.)

Hasılıkelam, yokuşu gördüğünüzde korkmayın ve hayvan gibi pedala abanın derim! :)

* Beşinci yokuşu mahsus koydum. Belki bir deli turcu çıkar da bisikletiyle oralara gider belki diye. :))))