1. Balkan Savaşı Neden Kaybedildi ? - Tarihi Havadis

1. Balkan Savaşı Neden Kaybedildi ?

1. Balkan Savaşı Neden Kaybedildi ?

Öncelikle yazıya başlamadan önce, yazının tamamen bana ait olduğunu yabancı kaynaklardan çevirinin , düzenlemenin ve yazımının bana ait olduğunu belirtiyorum.
Kullandığım Kaynak Yazı Sonunda Mevcuttur..

Gelelim Konumuza Balkan Savaşı, Balkan Devletlerinin Osmanlı Devletine saldırıp Topraklarını Paylaşmak amacı ile başlamıştır ama bunu bile doğru yapamamışlardır ki Bulgaristanın güçlülüğünden şüphe eden diğer balkan devletleri 2.Balkan Savaşını Çıkaracak Ve bizim 1.Balkan savaşında Kaybettiğimiz bazı bir kısım Toprakları geri almamıza sağlıyacaktı. Bu toprakların en önemlisi Edirne'dir Eski Başkenti Enver Paşa geri almıştır İstanbul'da büyük bir çoşku ile karşılanıp Edirne Fatihi Ünvanını burada almıştır.

1.Balkan savaşı   8 Ekim 1912 tarihin de Osmanlı Devletinin  Hiç beklemediği bir anda gerçekleşti Osmanlı Devleti buna Karşılık Ülkede Seferberlik İlan etti.  Balkan Devletlerinin en güçlüsü Bulgaristan idi zaten en önemli çarpışmalara Bulgar Cephesinde yaşanmıştır.

Osmanlı Devleti savaş başlamadan önce 17 tane Uçak siparişi vermişti Bunlardan 12 tanesi İstanbul'a gelmiş fakat cepheye gönderilememiş veya uçağı sürecek biri bulanamıştır Bulgar Cephesinde ise farklı 2 tip motorlu uçağımız vardı bunlardan 1 tanesinin motoru yanmış uçmaz  hale gelmiş o diğerinin pilotu ise yaralanmıştı. Farklı tip motorlar olduğu için o diğer pilot bu tip uçağı süremiyordu. Yani bu büyük keşif uçaklarından yararlanamamıştır Osmanlı Devleti.

Savaşın Başında Sırp Ordusu ile Karadağ Ordusu birleşip bir olarak hareket etmeye başlamıştı Sırp Ordusu öncelikle Montenogre bölgesinin altında Karadağlılar ile Buluşşup Buradaki Osmanlı Kuvvetlerini Yenilgiye Uğrattı Yunanlılar İse Hiç Bir Engel İle Karşılaşmadan  Selaniği ele Geçirdiler. 

Bulgar Ordusunun Başında Bizzat 1.Ferdinand vardı  ve Orduyu Osmanlı Devleti gibi Saraydan değil bizzat Cepheden yönetiyordu , ve bu yönetim şekli Saraydan yönetmeye göre bin kat iyiydi ve hızlı kararlar alınıp bizzat yürürlüğe girilebiliyordu ama Osmanlı Devletin'de ise resmen bir telgraf ve Mektup Trafiği vardı.

Osmanlı Devleti  Bulgar Cephesinde Bulgar Askerleri ile çatışmaya girmiş idi Ama Buradaki subaylar çok acemi idi ondandırki Tümenler tetbir almadan konaklıyordu ve bunun zararı baya görülmüştür. 3.Kol Ordu Komutanı Mahmud Muhtar Kitabında şöyle anlatıyor ; Ben olayı tetbik edip araştırdığımda durumu anlamıştım. Bir takım Bulgar askeri , Osmanlı Askerlerinin yanına gelip Türkçe olarak 'PADİŞAHIM ÇOK YAŞA' Diye bağırmış , Osmanlı Subayları ise Askerlerine ateş etmeme emri vermiş idi İyice yaklaşan Bulgar Askerleri Ateş edince oradaki 100 Osmanlı Askeri Kaçmaya başladı sonra bu Kaçma git gide büyürek 9.Kol Ordunun Kırklareline Kadar Kaçmasına sebeb olmuştu. Bu olaydan sonra Mahmud Muhtar Bin bir zorluk ile orduyu toparlamış ve düzene sokmuştu Bu Sırada Kırklareli Ahalisi Şehri Tamamen Boşaltmıştı.

Bu sırada Bölgeden Geçen Bulgar Ordusu Tüm Müslüman Köyleri yakıyor yıkıyor idi Ama Hristiyan Köylere dokunmuyor Osmanlı Vatandaşı olsa bile zaten hepsi Bulgarların Gelmesini Kutluyorlardı...

Askeri tarihte bu ölçüde sebebsiz bir geri çekiliş olmamıştı bu Balkan Savaşın'da bir ilktir. Ordu Savaş Malzemelerinin 3/1 ini kaybetmiştir.

İşler Git Gide kötüleşirken savaş başlarında 10 bin Osmanlı Askeri Giyecek Kıyafeti yok diye İstanbula Geri Gönderilmiştir...

16 Kasım 1912 de 3.Kol Ordu Komutanı Mahmut Muhtar'ın Umumi Karargahı çember altına alınmış işler git gide beter hale gelirken son anda çember yarılmıştı.  Kaçan Osmanlı Askerlerini sakinleştirmek için boş arazilere Osmanlı Topçusu Atış yapıyor Askerin moralini düzeltiyordu Tabi Osmanlı Askeri Düşmana ateş yapıldığını zannediyor idi.

Bulgar Orduları Çatalca'ya geldikleri zaman Osmanlı'nın harap edilmiş Moralsiz Erzaksız Cephanesiz 61.000 Neferi varken Bulgar'ların Tam Donanımlı 79.00 Neferi Vardı. Osmanlı Trablusgarb savaşından Daha yeni çıktığı için ekonomisini tam olarak düzeltememişti ve Balkan Savaşı ile Tamamen çökmüş idi . Çatalca'ya 2 kez saldıran Bulgarlar Geri Çekilirken Osmanlı Askerleri'De İstanbula Doğru Komutanlarını dinlemeden geri çekiliyor idi sonun 3.Saldırıda İstanbul Yolu Bulgarlara Açılmış Sağ Kalanlar ise esir Alınmış Bulgarlar İstanbul'a ilerlemeyip durmuştu. Sonrasında ise Barış antlaşması imzalanmıştır.

Mağlubiyeti düşmanın kuvvetlerinde değil her zaman kendi yolsuzluklarımızda aramak gerekir. Bize ineen darbe , düşmanın değil bizim yüzyıllardır birikmiş yolsuzluğumuzdur ve Askerlerimizi Gerilemeye ve kaçmaya sevk eden kuvvet düşman orduları değildi...

Savaş sonu Osmanlı Ordusu Yok olmaya yakın idi Okuduğunuz için Teşekkür ederim...