Baştan sona beş saat: Foça - Tarihi Havadis

Baştan sona beş saat: Foça


Selamlar, hafta içinde Metonya’nın katılımcı ortağı konumunda olduğu şengen vizesi vasıtasıyla, İzmir’in Foça ilçesine bir gezim oldu. Bu geziden ufak notlar, fotoğraflar ve bilgilendirmeleri sizlerle paylaşmak istedim.
Öncelikle,
FOÇA’YA NASIL GİDİLİR?
İzmir’de yaşayıp da, kafa dağıtmak için sağa sola gitmeyi düşünenler, sınavlar yaklaşırken yaza merhaba demek isteyen gençler için konuşacak olursam Foça’ya şu yollarla gidebilirsiniz;
1-      Sadece, hafta sonu seferleri mevcut olan, Karşıya ve Konak kalkışlı vapurlar ile Foça’ya gidebilirsiniz. Bu yolu kullanmadığım için sizlere daha ayrıntılı bilgi veremiyorum fakat, vapurla yapacağınız bu uzun yolculuğun bir hayli keyifli olacağı düşüncesindeyim. Bu ulaşım yoluyla ilgili ayrıntılı bilgi, aşağıdaki resimde.
2-      İkinci yol ve benim de kullandığım yol ise, İZBAN’ı kullanarak, otobüs aktarmasıyla Foça’ya ulaşmak.
Burada öncelikle, en yakın İZBAN durağına gidiyor, Aliağa istikametine giden bir İZBAN’a biniyoruz. Hatundere durağında indiğimiz gibi, çıkışta duran 744 numaralı ESHOT’a biniyor ve yaklaşık 30 kilometrelik otobüs yolculuğunun ardından Foça’ya varıyoruz.
Son durak olan ilçe terminali’nde iniyor, sağ taraftan çarşıya girerek, Foça’nın tadını çıkarmaya başlıyoruz.
Yolculuk, hangi duraktan bindiğinize göre değişmekle beraber ortalama 1.5-2 saat civarında sürmekte.

FOÇA'YI GEZİYORUZ

 Yukarıda gördüğünüz fotoğraf, birçok yerde gördüğünüz fotoğraf evet. Ama, ben çektim. Orada, bu açıyı ve malzemeyi gören herkesin bu kareyi çekmesi şaşırılacak bir şey değil. Burası, Foça sahilinde yer alan bir kafe'nin dış kısmı, denize uzaklık bir ya da iki metre kadar, girmedim, yemedim, içmedim bir şey diyemiyorum. Ben, daha çok öğrencilere uygun yerlere girmeye, oralardan ihtiyaçlarımı gidermeye çalıştım. Bunun için, sahilde ve az içerde yer alan Menendi ve Kalyoncu kıraathaneleri'ni tavsiye ederim. Çay 1.5 TL, kahve ise 3 TL ( Kalyoncu'da), Menendi de bir o kadar uygun, fiyatları bu civar. İhtiyaçlarınızı sahil büfeleri'nden değil de, market zincirlerinden karşılarsanız daha uygun olur sizler için. Bütün market zincirleri en güzel yerlere şubeler açmışlar. Migros, Şok, A-101, Carrefour vb. denize sıfır marketlerden, fiyatlar şehirdekiyle bire bir yakın sayılır. Bu sıcakta, bir dondurma ne güzel gider diyorsanız, meşhur olan bir yer ile devam edelim.                                               
                                                          Nazmi Usta Girit Dondurmaları

      Burası görece meşhur bir yer, tabelasında '' meşhur '' ibaresinin olmaması şaşırtıcı fakat, talep çok. On dakika kadar sıra beklememin ardından, aşağıdaki çeşitlerden birkaçını denedim. Fotoğrafta olmayıp, yaptıkları çeşitler de var çokça, her şeyi yapıyorlar.
ve de bu lezzeletlerin fiyatları şu şekilde;
Dondurma hakkında görüşüm ise, Karadut, Kivi, Blu Sky ve Cookies bazında, öyle abartılı bir lezzet olmadığı düşüncesindeyim. Puan vermem gerekirse, 10 üzerinden 6-7 civarı bir puan veririm. Öyle ilk ısırıkta mest olucağınız beklentisiyle gitmemenizi tavsiye ederim.
Devam edecek olursak,
FOÇA'DA NE YENİR?
Öğrenci kafasıyla düşündüğümüzde, bir balık ve salataya 30 lira ödemek, birçok mezenin 5-10 lira olduğu mekanlarda bir küçük açtırıp, keyif sürmek fazlasıyla lükse kaçmaktır. Aranızda, Ulan bir kere gideceğiz, parası neyse verelim bakalım keyfimize! Diyenleriniz olacaktır. Durum pek öyle de değil. O tarz mekanlar keyif baktırmaktansa, kişi başı nasıl 90-100 lira koparırız mantığında ve, kalabalık grup avındalar. Yine de sizlerin bileceği iş. Ama, bir bilgi vermem gerekirse kişi başı ortalama 60-70 liraya   '' keyif''  yapabilirsiniz. Biz, öğrenci kardeşlerimin, canlarımın, ciğerlerimin işine bakalım! 
Ey benim İzmir'de okuyan öğrenci kardeşim!
Merak etme, burada da çok uyguna yemek yiyeceğin yerle fazlasıyla mevcut.
Çok şaşıracaksın ama, Konyalı Ahmet Usta bile var (!)
Ben nerede yedim dersen, vallahi doğru dürüst bir şey yemedim ve Foça'ya lezzet avına da çıkmadım işin doğrusu. Ama sen, sen öğrenci kardeşim! 7 Liraya balık ekmek de yiyebilirsin, 52 liraya serpme kahvaltı da yapabilirsin. 6 Liraya menemen, 8 liraya kumru+kola da götürebilirsin. Yapman gereken, Çarşı'ya dalıp, mekanları koloçan etmek. Emin ol ve korkma ki, bütçene ve damak tadına uygun şeyler fazlasıyla var.
Yine çok şaşıracağın üzere, Kahve Deryası bile var. Birkaç lira fark ediyor merkezdekilerle.
Yemek faslı bu şekilde, eminim sen daha güzelini yersin !

FOÇA'DA NERELERE GİDİLİR 


Foça, başlıktan da anlayacağınız üzere, ara sokakları dahil girmedik yer bırakmadan 5 saatte gezilecek bir yer; oldukça küçük. Sahil boyu yürümeniz bir saat kadar sürecek olup, asıl güzellikler ara sokaklarda. Ara sokakları es geçmeyin.Birkaç fotoğraf, dahasına boğmak istemiyorum.
Yel değirmenleri cazip bir uğrak nokta değil. Taşlık ve estetik açıdan istenileni verecek düzeyde değil.
Hediyelik eşyalar, birçok dükkanda ortalama fiyatlara satılıyor.
Kısaca Foça, bir gününüzü dolu dolu geçirebileceğiniz, gözünüzün fazlasıyla doyacağı ve bolca iç geçireceğiniz bir gezi noktası.
Sizler de en kısa zamanda bu şirin ilçeyi ziyaret eder, tadını çıkarırsınız umarım.