Lozan'a göre Musul ve Halep kimin? - Tarihi Havadis

Lozan'a göre Musul ve Halep kimin?


    Günümüzde Lozan'a göre Türkiye sınırlarının tartışmaları devam ederken Kurtuluş Savaşı yıllarına ait Misakı Milli'nin"gizli haritası"nı Adana'daki Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Dökümantasyon Dairesindeki Özel Arşiv ve Belgeler Dosyaları arasında buldum.
Bahsi geçen belge 192ı yılı içinde Adanalı diplomat Niyazi Ramazanoğlu tarafından çizilmiş. Anadolu'nun güneyinde Adana ile Halep bölgesindeki  sınırların belirlenmesi konusunda Misakı Milli'inin  görüşlerini yansıtması bakımından da önemli bir tarihi belge.  Harita Osmanlıca olarak çizilmiş ve üzerinde de "Adana Vilayeti ve Etraf ve havalisinin litografik haritasıdır" başlığını taşıyor. Harita üzerinde Adana ve Halep yöresinde yaşayan etnik toplulukların sayıları grafiklerle  gösterilmiş.

     HALEP VE MUSUL TÜRKİYE'NİN PARÇASIDIR
     Niyazi Ramazanoğlu'nun çizimini gerçekleştirdiği haritanın iç kısmında Türkiye Devleti'nin güney sınırlarını belirleyen çerçeve içinde bir  harita da  yerleştirilmiş. Bahsi geçen haritaya dikkatlice bakıldığında Halep şehri Türkiye''nin bir parçası olarak gösteriliyor. Halep'in kuzeyindeki el-Bab, Münbiç, Afrin'ín isimleri de yazılarak Türkiye sınırları içindeki  alanda yer alıyor.
     Aynı haritada Güney sınırlarının Doğu'ya doğru uzantısında Musul şehri ve yakınındaki Telafer ve Kerkük'te Türkiye sınırları içinde yer alıyor.
    Halep ve Musul'u Türkiye Devleti'nin sınırları içinde gösteren  diplomat Niyazi Ramazanoğlu'nun  çizimini gerçekleştirdiği harita aynı bölgede sonuçlar bakımından günümüzde kadar ulaşan Türkiye'nin tarihi haklarının olduğunu açıklaması bakımından da önemli bil belgedir. Aynı zamanda Kurtuluş Savaşı'nda kurulacak Türkiye Devleti'nin sınırlarının belirlenmesi görüşlerini de yansıtır.

    Haritayı çizen diplomat Niyazi Ramazanoğlu, Adanalı ve Ramazanoğulları ailesindendir. Hukuk Fakültesi eğitimi aldıktan sonra  1918 yılında Adana Lisesinde Tarih Öğretmeni ve müdür olarak görev yapmış. Adana'nın Fransızların işgaline uğramış üzerine İstanbul'a gelerek  Milli Mücadele'nin karşı propoganda, haberleşme ve diplomasi alanındaki çalışmaları içinde yer almıştır. Türkiye Devleti'nin kuruluşuna  giden yolda Londra görüşmeleri ve Ankara Anlaşmasında sınırları belirleyen görüşmelerde Türk Heyeti içinde siyasi müşavir olarak çalışmıştır. TBMM'de II.Dönem Mersin Milletvekili olarak da görev yapmıştır.  Cezmi YURTSEVER, Tarihçi 

                                                 

                                                                                                    , Tarihçi