"Şiirin Sultanları" - Tarihi Havadis

"Şiirin Sultanları"

"OSMANLI PADİŞAHLARI"
                                                           

Osmanlı padişahları devlet adamlığı yanında bir çok sanat dalıyla özellikle de şiirle ilgilenmişlerdir.36 Osmanlı padişahının 33’ü şiir yazmıştır. Bunlardan 9’unun divanı vardır ve 3’ünün de divanı diğer divan şairlerine göre daha hacimlidir(Fatih,Yavuz,Kanuni).
Boşa dememiş diyen: “Şiirden Şuur Doğar.” Mesela bir tek sabah namazına kalkamadığı için göz yaşını mürekkep yapan III. Murad gibi bir şuur,Sarayda birkaç ağacın etrafını karıncalar sarınca karıncaların öldürülüp öldürülmeme konusunu dönemin Şeyhülislamı Ebu Suud Efendiye soran Kanuni Sultan Süleyman gibi bir şuur, Sultan Ahmed Camiisinin yapım aşamasında Mısırdan   getirilen Kadem-i Şerifi(Peygamber Efendimizin (S.A.V) Ayak İzi) camiye koymak Nasib olmayınca  “Nola tacım gibi o kademi başımın üstünde taşısam”diyen I.Ahmet gibi bir şuur.
   Bizde bu ecdadın nesli olarak kaybettiğimiz bu şuuru en azından hatırlayıp ibret almak adına böyle bir proje yapmaya karar verdik ve kılıç tutan ellerin kalem de tuttuğunu sizlere bu projeyle göstermek istedik.
Sanma şahım /herkesi sen / sadıkane / yar olur
Herkesi sen / dost mu sandın / belki ol / ağyar olur
Sadıkane / belki ol / alemde bir / dildar olur
Yar olur / ağyar olur / dildar olur / serdar olur
   
                                                 
                                                                   "Yavuz Sultan Selim"